W porównaniu ze zwyczajnym spawaniem metodą MIG/MAG technologia CMT charakteryzuje się bardzo małą ilością oddawanego ciepła i nadzwyczaj stabilnym łukiem spawalniczym. Proces CMT (Cold Metal Transfer) firmy Fronius to metoda spawania, dzięki której użytkownik może w pewnym określonym zakresie, przy łączeniu różnych materiałów — np. stali i aluminium — uzyskiwać optymalne rezultaty.
LICZNE ZALETY DLA UŻYTKOWNIKA PODCZAS SPAWANIA
System cyfrowej regulacji procesu rozpoznaje zwarcie i wspomaga oderwanie kropli przez cofnięcie drutu: podczas spawania drut po- rusza się do przodu, a gdy tylko nastąpi zwarcie, jest ponownie cofany. W związku z tym sam łuk spawalniczy wprowadza ciepło w fazie jarzenia tylko przez bardzo krótki czas. Zwarcie jest kontrolowane, a utrzymywany prąd jest niski. Rezultat: pozbawione rozprysków przejście materiału. Rozpoznawanie i ustawianie długości łuku spawalniczego odbywa się automatycznie. Łuk spawalniczy pozostaje stabilny bez względu na charakter powierzchni elementu spawanego czy prędkość pracy spawacza. Dzięki temu może on korzystać z procesu CMT wszędzie i w każdej pozycji.
RÓŻNORODNE I BARDZO INTERESUJĄCE OBSZARY ZASTOSOWAŃ
Spawanie CMT nadaje się do łączenia stali z aluminium, ponieważ w przypadku tego procesu ocynkowana blacha stalowa jest tylko zwilżana, zaś aluminium zostaje roztopione na podobieństwo lutowania.
Ponadto metoda CMT nadaje się również do praktycznie pozbawionego rozprysków lutowania ocynkowanych ogniowo i elektrolitycznie blach za pomocą drutu spawalnicze- go ze stopu miedzi i krzemu. Wypaczenie blachy ocynkowanej jest przy tym wyjątkowo niewielkie. Możliwe jest również spawanie cienkich blach aluminiowych (od 0,3 mm). Wskutek niewielkiej ilości ciepła oddawanego nie jest potrzebna podkładka pod grań. Równie sprawnie przebiega spawanie stali nierdzewnych i ma- gnezu.
INTELIGENTNA REWOLUCJA
Prezentując zaprojektowaną całkowicie na nowo platformę systemów spawania MIG/MAG TPS/i, firma Fronius wprowadza branżę spawalniczą w nową epokę: użytkownicy zyskują dzięki możliwości indywidualnego dostosowania, a także późniejszej rozbudowy urządzeń wyróżniających się wysoką inteligencją i szerokimi możliwościami komunikacji. Dzięki temu można nie tylko łatwiej i szybciej wykonywać zadania spawalnicze, ale także uzyskiwać lepsze rezultaty. Ponadto platforma stanowi podstawę dla wielu innowacyjnych rozwinięć i gwarantuje długoletnie bezpieczeństwo inwestycyjne. Rodzina TPS/i jest dostępna w klasach mocy 320, 400, 500 i 600 A oraz jako warianty kompaktowe 270i i 320i ze zintegrowanym podajnikiem drutu. Wraz z rodziną TPS/i wkraczamy w przyszłość spawalnictwa — możliwości, o jakich nam się obecnie nawet nie śni, wkrótce mogą stać się standardem.
Inteligentna rewolucja to idealna współgra trzech czynników: Interaction, Individuality i Improvement. W urządzeniach z rodziny TPS/i znacząco ulepszono właściwości spawania, zoptymalizowano komunikację na linii człowiek-maszyna, udoskonalono obsługę. Dzięki modułowej konstrukcji można łatwo dostosować je do indywidualnych wymogów spawania. Są łatwe w obsłudze, uniwersalne w zastosowaniu i niemal bezgranicznie wydajne.
Fronius Polska Sp. z o.o.
ul. Gustawa Eiffel’a 8
44-109 Gliwice
T: +48 621 07 00
www.fronius.pl