Thomas_Kaiser production_maintenance_facility_Senior Manager_Daimler_Mercedes-Benz_Manufacturing_Poland

Innowacyjność zaczyna się w głowie. Co zrobić żeby sposób myślenia o technologii przełożyć na realne procesy produkcyjne?

Zacznijmy od tego, czym jest innowacyjność. Co się pod tym pojęciem kryje?

Otóż dla mnie jako dla managera innowacyjność to transformacja wizji w rzeczywistość. Innowacja nie może być traktowana „wybiórczo”, lecz być częścią genomu firmy / managera, musi być traktowana całościowo. Nie można być w jednej dziedzinie innowacyjnym, a w innej nie. Nie mogę planować nowoczesnych procesów i jednocześnie chcieć zaoszczędzić na kształceniu kadry.

Podstawą każdej innowacji są ludzie. Zadaniem managera jest, aby przekazać swoją wizję w sposób który wzbudzi w pracownikach entuzjazm, chęć uczestniczenia i wspierania nowych pomysłów. Sposób który pozwoli zrozumieć jakie korzyści wypływają dla nich samych. Firma może tylko wtedy być innowacyjna, jeżeli stoi za tym cały management i załoga.

Ważnym aspektem każdej innowacji są oczywiście aspekty ekonomiczny oraz szybkiej reakcji na zmiany rynkowe. Każdy przedsiębiorca, aby zapewnić swojej firmie przetrwanie, musi generować zyski. Ważne jest, aby umieć dostrzec i właściwie ocenić potencjał każdej innowacji, jak również potrafić określić jej ROI. Przy tym warto wziąć pod uwagę, że nie każda implementacja innowacyjnego rozwiązania może od razu przynieść wielkie zyski. Poza tym wdrożenie innowacji wymaga jednak trochę „dobrego nosa” oraz umiejętności oceny i podjęcia ryzyka.

Reasumując: swoje kompetencje i doświadczenie manager musi umieć przekuć w wizję zrozumiałą dla zmotywowanej załogi, bo tylko wtedy innowacje mają szansę być wdrożone. Konieczna jest znajomość procesów w firmie oraz odpowiednie zasoby finansowo-technologiczne.

Najważniejszym jednak elementem są realna ocena ryzyka oraz odwaga w podejmowaniu decyzji…

Thomas Kaiser
PT/M  Senior Manager
production / maintenance / facility management

Mercedes-Benz Manufacturing Poland Sp. z o.o.