Robo Challenge pierwsze w polse profesjonalne zawody w programowaniu robotów

Robo Challenge we Wrocławiu

Robo Challenge to pierwsze w Polsce profesjonalne zawody w programowaniu robotów oraz tworzeniu stanowisk zrobotyzowanych.

Do udziału zaprosiliśmy niezależnych specjalistów, firmy zawodowo zajmujące się integracją robotów przemysłowych oraz uczelnie techniczne z całego kraju” mówi Maciej Ratajczak, pomysłodawca i dyrektor organizacyjny zawodów.

Użytkownicy często kojarzą robotyzację i automatyzację z czymś bardzo skomplikowanym. Na Robo Challenge chcemy pokazać że jest zupełnie odwrotnie.” – dodaje Arkadiusz Błaut z firmy FANUC Polska, dyrektor techniczny zawodów.

O tym jak szybko zmienia się rynek świadczą słowa Marcina Lesiaka z firmy Schunk „Kiedy rozpoczynałem pracę w branży, firmy z dziedziny automatyki otwierały swoje oddziały w Polsce. W tamtych czasach zaledwie 10 % było zapytaniami z zakresu automatyki. W tej chwili ich liczba plasuje się na poziomie 60%.

Robo Challenge to także doskonała okazja dla obserwatorów do poszerzenia wiedzy na temat robotyki, budowy i działania stanowisk zrobotyzowanych oraz wspierających elementów automatyki.

Nasze doświadczenia oraz doświadczenia naszych klientów spowodowały że automatyka stała się prosta i intuicyjna jak obsługa smartfona.” zapewnia Piotr Chościński z firmy Lenze.

Ci klienci którym pomagaliśmy parę lat temu stawiać pierwsze kroki dziś wskazują nam kierunek dalszej robotyzacji w swoim zakładzie. To oni są specjalistami w swojej dziedzinie.” – dodaje Mateusz Amroziński specjalista FANUC Polska

Na miejscu będzie można spróbować swoich sił, poznać działania najnowszych systemów: bezpieczeństwa, PLC, transportowych, wymiany narzędzi, napędowych oraz innych..

Eksperci doradzą oraz udzielą wsparcia w kontekście potencjalnego wdrożenia aplikacji.

To ważne ponieważ „Automatyzujemy procesy by odciążyć człowieka z ciężkich i powtarzalnych czynności. Jednak człowiek zawsze będzie potrzebny na przykład do celów serwisowych albo do tego by współpracować z robotem. Zatem bezpieczeństwo będzie ważne zawsze. Systemy bezpieczeństwa będą zawsze potrzebne w systemach zrobotyzowanych.” – mówi Adam Tupacz, SICK

Całość uzupełni część konferencyjna podczas której prezentowane będą najnowsze dostępne na rynku rozwiązania.

Wszystko na jednym, żywym organizmie działającym w duchu Industry 4:0 i specjalnie przygotowanej ścieżce zadań oraz stanowisk zrobotyzowanych.

Dziesięć lat temu przygotowanie zawodów jak Robo Challenge było by na takim poziomie niemożliwe. Dzisiaj nie możemy jeszcze konkurować z wieloma krajami pod względem ilości zainstalowanych robotów ale na pewno producenci stanowisk zrobotyzowanych którzy z nami współpracują mogą pochwalić się aplikacjami pod względem trudności oraz jakości rozwiązanych problemów.” – podsumowuje Jędrzej Kowalczyk z FANUC Polska.

Więcej informacji na temat projektu, program spotkania oraz rejestracja udziału na stronie https://robochallenge.pl/