Wykorzystanie zautomatyzowanych systemów skanowania 3D

Wykorzystanie zautomatyzowanych systemów skanowania 3D

Liczba zastosowań skanerów 3D zwiększyła się znacząco. Ich elastyczność pozwala na zastosowanie zarówno w aplikacjach pomiarów jednostkowych czy seryjnych oraz w kolejnych etapach procesów projektowania i prototypowania.

Wśród dostępnych na rynku technologii skanowania 3D, na szczególną uwagę zasługuje technologia laserowa, która na tle pozostałych technologii wyróżnia się m.in. szybkością działania oraz łatwością integracji z systemami zrobotyzowanymi, nawet w trudnych warunkach przemysłowych.

 

MetraSCAN 3D R – Series to innowacyjny, zautomatyzowany optyczny system skanujący umożliwiający dokładne i szybkie pomiary bezpośrednio na linii produkcyjnej. Rozwiązanie opiera się na zrobotyzowanym skanerze 3D wykorzystującym technologię laserową, dzięki której możliwa jest akwizycja danych pomiarowych z bardzo wymagających powierzchni, które często są niemożliwe do zeskanowania przy użyciu skanerów działających w oparciu o światło strukturalne. Zastosowane superszybkie kamery umożliwiają skanowanie 480 000 pkt./s, a technologia HDR pozwala na jednoczesne skanowanie obiektów o różnym wykończeniu powierzchni czy kolorze. Skaner może współpracować z dowolnym robotem oraz może zostać zintegrowany z linią produkcyjną i pracować w trybie ciągłym według taktu produkcyjnego.

Zastosowanie optycznego urządzenia śledzącego o wysokiej częstotliwości kamer C-TRACK, umożliwia precyzyjne obserwowanie skanera oraz skanowanego obiektu w trybie rzeczywistym. Dzięki temu zarówno skaner jak i obiekt skanowany może się poruszać w trakcie procesu skanowania. W połączeniu z pyłoszczelną budową możliwe jest skanowanieprawie w każdych warunkach produkcyjnych bez względu na występujące drgania. Przestrzeń pomiarowa z użyciem jednego urządzenia śledzącego wynosi 16,6 m3. Możliwe jest zastosowanie do 4 urządzeń śledzących jednocześnie w układ C-LINK dla zwiększenia obszaru roboczego systemu.
System posiada moduł w pełni automatycznej kalibracji zarówno urządzenia śledzącego C-TRACK jak i skanera MetraSCAN.

Kolejnym z elementów systemu jest stacja robocza do sterowania procesem, wykonywania obliczeń, przeprowadzania analiz, statystyk oraz raportowania. Dzięki specjalnej architekturze umożliwia skanowanie obiektów w trybie ciągłym, bez konieczności oczekiwania na wykonanie przeliczeń danych.

System pracuje w środowisku Metrolog X4 i-Robot firmy MetrologicGroup umożliwiającym sterowanie całym procesem pomiarowym od ruchów robota, przez analizę pomiarową po wykonanie raportowania i statystyki w jednym środowisku. Dzięki niezawodności, prostocie i szybkości działania system MetraSCAN-R sprawia, że kontrola jakości w trybie rzeczywistym staje się prosta i bardziej efektywna niż kiedykolwiek wcześniej.

Cube – R najnowszy produkt marki Creaform to automatyczna cela pomiarowa dostarczana do klienta „pod klucz”. Rozwiązanie oparte na systemie MetraSCAN-R dostarczane jest wraz z robotem firmy FANUC, stołem obrotowym, systemem automatycznej kalibracji, pełnym systemem bezpieczeństwa, stacją roboczą oraz oprogramowaniem Metrolog X4 i-Robot jako kompletne rozwiązanie. Cube-R łączy w sobie zalety niezawodnego systemu MetraSCAN-R i zamkniętej celi pomiarowej dostosowanej do pracy bezpośrednio na hali produkcyjnej. Cube-R dostarczany jest jako kompletne rozwiązanie, które nie wymaga ingerencji integratora. Cela jest zabudowana bezpiecznymi ścianami, posiada szybką zamykaną roletę oraz laserowe skanery bezpieczeństwa dzięki czemu zapewnione jest bezpieczne środowisko pracy.

Czy wiesz, że

Firma ITA, w swojej ofercie, posiada zarówno w pełni zautomatyzowane systemy skanujące marki CREAFORM, jak i mobilne skanery 3D. Skanery Creaform charakteryzujące się wysoką precyzją pomiaru, prostotą obsługi oraz wszechstronnym zastosowaniem. Pełną ofertę firmy można poznać na stronie internetowej https://www.ita-polska.com.pl/skanery-3d

 

Linko do filmów:

https://www.youtube.com/watch?v=DhELNsBWKkg
https://www.youtube.com/watch?v=FxNYjbekcEw
https://www.youtube.com/watch?v=UQoXb9E1BJU